RWR81S56R2FRRSL
Mfr.Part #
RWR81S56R2FRRSL
Description
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Resistance :
56.2Ohms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S56R2FRRSL
Vishay / Dale RWR81S56R2FRRSL
56.2Ohms, 1W, Wirewound,