RWR81S4R02DRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S4R02DRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.02 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Resistance :
4.02Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
48 Weeks
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Published :
Datasheets
RWR81S4R02DRBSL
Vishay / Dale RWR81S4R02DRBSL
4.02Ohms, 1W, Wirewound,