RWR81S3R01FRRSL
Mfr.Part #
RWR81S3R01FRRSL
Description
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Lead Diameter :
0.508 mm
Power Rating :
1W
Construction :
Tubular
Working Voltage :
1.7349V
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
3.01Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C