RWR81S38R3FSS70
Mfr.Part #
RWR81S38R3FSS70
Description
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Resistance :
38.3Ohms
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.16mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR81S38R3FSS70
Vishay / Dale RWR81S38R3FSS70
Through Hole 38.3Ohms, 1W, Wirewound,