RWR81S3650BRS73
Mfr.Part #
RWR81S3650BRS73
Description
RES 365 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Wirewound
Diameter :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
365Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR81S3650BRS73
Vishay / Dale RWR81S3650BRS73
Through Hole 365Ohms, 1W, Wirewound,