RWR81S2R49BRB12
Mfr.Part #
RWR81S2R49BRB12
Description
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Width :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
2.49Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Datasheets
RWR81S2R49BRB12
Vishay / Dale RWR81S2R49BRB12
Through Hole 2.49Ohms, 1W, Wirewound,