RWR81S2R40DSRSL
Mfr.Part #
RWR81S2R40DSRSL
Description
RES 2.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Resistance :
2.4Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR81S2R40DSRSL
Vishay / Dale RWR81S2R40DSRSL
2.4Ohms, 1W, Wirewound,