RWR81S2R10BRS70
Mfr.Part #
RWR81S2R10BRS70
Description
RES 2.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Width :
2.16mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
2.1Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S2R10BRS70
Vishay / Dale RWR81S2R10BRS70
Through Hole 2.1Ohms, 1W, Wirewound,