RWR81S2R00FRBSL
Mfr.Part #
RWR81S2R00FRBSL
Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Diameter :
0.508 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military, Moisture Resistant
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Resistance :
2Ohm
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81S2R00FRBSL
Vishay / Dale RWR81S2R00FRBSL
FIXED RESISTOR, 2Ohm, Wirewound,