RWR81S2R00DSS73
Mfr.Part #
RWR81S2R00DSS73
Description
RES 2 OHM 0.5% 1W AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Resistance :
2Ohms
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
48 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81S2R00DSS73
Vishay / Dale RWR81S2R00DSS73
Through Hole 2Ohms, 1W, Wirewound,