RWR81S2R00BSS70
Mfr.Part #
RWR81S2R00BSS70
Description
RES 2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
2Ohms
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Package / Case :
Datasheets
RWR81S2R00BSS70
Vishay / Dale RWR81S2R00BSS70
Through Hole 2Ohms, 1W, Wirewound,