RWR81S2740FSS73
Mfr.Part #
RWR81S2740FSS73
Description
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Published :
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
274Ohms
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81S2740FSS73
Vishay / Dale RWR81S2740FSS73
Through Hole 274Ohms, 1W, Wirewound,