RWR81S2740BSB12
Mfr.Part #
RWR81S2740BSB12
Description
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Resistance :
274Ohms
Length :
6.35mm
Diameter :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR81S2740BSB12
Vishay / Dale RWR81S2740BSB12
Through Hole 274Ohms, 1W, Wirewound,