RWR81S24R3FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S24R3FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
6.35mm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
1W
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
24.3Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.16mm
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81S24R3FSBSL
Vishay / Dale RWR81S24R3FSBSL
Through Hole 24.3Ohms, 1W, Wirewound,