RWR81S2080BRS73
Mfr.Part #
RWR81S2080BRS73
Description
RES 208 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Resistance :
208Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Width :
2.16mm
Published :
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81S2080BRS73
Vishay / Dale RWR81S2080BRS73
Through Hole 208Ohms, 1W, Wirewound,