RWR81S1R50FSBSL
Mfr.Part #
RWR81S1R50FSBSL
Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Width :
2.16mm
Diameter :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
1.5Ohms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81S1R50FSBSL
Vishay / Dale RWR81S1R50FSBSL
Through Hole 1.5Ohms, 1W, Wirewound,