RWR81S1R32BRS73
Mfr.Part #
RWR81S1R32BRS73
Description
RES 1.32 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
1.32Ohms
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81S1R32BRS73
Vishay / Dale RWR81S1R32BRS73
Through Hole 1.32Ohms, 1W, Wirewound,