RWR81S1R18FSRSL
Mfr.Part #
RWR81S1R18FSRSL
Description
RES 1.18 OHM 1W 1% WW AXIAL
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
6.35mm
Resistance :
1.18Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Datasheets
RWR81S1R18FSRSL
Vishay / Dale RWR81S1R18FSRSL
1.18Ohms, 1W, Wirewound,