RWR81S1820FSS73
Mfr.Part #
RWR81S1820FSS73
Description
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Resistance :
182Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
1 (Unlimited)
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81S1820FSS73
Vishay / Dale RWR81S1820FSS73
Through Hole 182Ohms, 1W, Wirewound,