RWR81S15R0FRB12
Mfr.Part #
RWR81S15R0FRB12
Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.16mm
Working Voltage :
3.873V
Failure Rate :
R (0.01%)
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
15Ohm
Max Power Dissipation :
1W