RWR81S15R0BRS73
Mfr.Part #
RWR81S15R0BRS73
Description
RES 15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
15Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81S15R0BRS73
Vishay / Dale RWR81S15R0BRS73
Through Hole 15Ohms, 1W, Wirewound,