RWR81S1200DSBSL
Mfr.Part #
RWR81S1200DSBSL
Description
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Resistance :
120Ohms
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
1W
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81S1200DSBSL
Vishay / Dale RWR81S1200DSBSL
120Ohms, 1W, Wirewound,