RWR81S1040BRBSL
Mfr.Part #
RWR81S1040BRBSL
Description
RES 104 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
104Ohm
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
No
Lead Length :
38.1mm
Working Voltage :
10.198V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Lead Diameter :
0.508 mm
Datasheets
RWR81S1040BRBSL
Vishay / Dale RWR81S1040BRBSL
FIXED RESISTOR, 104Ohm, Wirewound,