RWR81NR140FSBSL
Mfr.Part #
RWR81NR140FSBSL
Description
RES 0.14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
6.35mm
Resistance :
140mOhms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR81NR140FSBSL
Vishay / Dale RWR81NR140FSBSL
140mOhms, 1W, Wirewound,