RWR81N82R5FSS70
Mfr.Part #
RWR81N82R5FSS70
Description
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Published :
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
82.5Ohms
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
48 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81N82R5FSS70
Vishay / Dale RWR81N82R5FSS70
Through Hole 82.5Ohms, 1W, Wirewound,