RWR81N7R68FSB12
Mfr.Part #
RWR81N7R68FSB12
Description
RES 7.68 OHM 1W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
7.68Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Published :
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81N7R68FSB12
Vishay / Dale RWR81N7R68FSB12
Through Hole 7.68Ohms, 1W, Wirewound,