RWR81N76R8FRS73
Mfr.Part #
RWR81N76R8FRS73
Description
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
76.8Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N76R8FRS73
Vishay / Dale RWR81N76R8FRS73
Through Hole 76.8Ohms, 1W, Wirewound,