RWR81N6R19FSS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N6R19FSS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Package / Case :
Resistance :
6.19Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Width :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Datasheets
RWR81N6R19FSS70
Vishay / Dale RWR81N6R19FSS70
Through Hole 6.19Ohms, 1W, Wirewound,