RWR81N2940FSBSL
Mfr.Part #
RWR81N2940FSBSL
Description
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power Rating :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Resistance :
294Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81N2940FSBSL
Vishay / Dale RWR81N2940FSBSL
294Ohms, 1W, Wirewound,