RWR81N2700FSB12
Mfr.Part #
RWR81N2700FSB12
Description
RES 270 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
270Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR81N2700FSB12
Vishay / Dale RWR81N2700FSB12
Through Hole 270Ohms, 1W, Wirewound,