RWR81N1R56BRRSL
Mfr.Part #
RWR81N1R56BRRSL
Description
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
1.56Ohms
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81N1R56BRRSL
Vishay / Dale RWR81N1R56BRRSL
1.56Ohms, 1W, Wirewound,