RWR81N1R00BSS70
Mfr.Part #
RWR81N1R00BSS70
Description
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
6.35mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
1Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81N1R00BSS70
Vishay / Dale RWR81N1R00BSS70
Through Hole 1Ohms, 1W, Wirewound,