RWR81N1R00BPS73
Mfr.Part #
RWR81N1R00BPS73
Description
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Tolerance :
±0.1%
2
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
1Ohms
Failure Rate :
P (0.1%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
Datasheets
RWR81N1R00BPS73
Vishay / Dale RWR81N1R00BPS73
Through Hole 1Ohms, 1W, Wirewound,