RWR80S90R9FPS73
Mfr.Part #
RWR80S90R9FPS73
Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
2W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Diameter :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.39mm
Package / Case :
Resistance :
90.9Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80S90R9FPS73
Vishay / Dale RWR80S90R9FPS73
Through Hole 90.9Ohms, 2W, Wirewound,