RWR80S8R87FRB12
Mfr.Part #
RWR80S8R87FRB12
Description
RES 8.87 OHM 2W 1% WW AXIAL
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power Rating :
2W
Resistance :
8.87Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR80S8R87FRB12
Vishay / Dale RWR80S8R87FRB12
Through Hole 8.87Ohms, 2W, Wirewound,