RWR80S68R1FSB12
Mfr.Part #
RWR80S68R1FSB12
Description
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
68.1Ohms
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Datasheets
RWR80S68R1FSB12
Vishay / Dale RWR80S68R1FSB12
Through Hole 68.1Ohms, 2W, Wirewound,