RWR80S51R1FPRSL
Mfr.Part #
RWR80S51R1FPRSL
Description
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
P (0.1%)
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
51.1Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Published :
Datasheets
RWR80S51R1FPRSL
Vishay / Dale RWR80S51R1FPRSL
51.1Ohms, 2W, Wirewound,