RWR80S49R9FSS73
Mfr.Part #
RWR80S49R9FSS73
Description
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Published :
Diameter :
2.39mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
49.9Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
10.3124mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S49R9FSS73
Vishay / Dale RWR80S49R9FSS73
Through Hole 49.9Ohms, 2W, Wirewound,