RWR80S47R5FRS70
Mfr.Part #
RWR80S47R5FRS70
Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Width :
2.39mm
Resistance :
47.5Ohms
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR80S47R5FRS70
Vishay / Dale RWR80S47R5FRS70
Through Hole 47.5Ohms, 2W, Wirewound,