RWR80S4750FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S4750FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
475Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Width :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Termination :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Wirewound
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.39mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Datasheets
RWR80S4750FRB12
Vishay / Dale RWR80S4750FRB12
Through Hole 475Ohms, 2W, Wirewound,