RWR80S36R5FMRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S36R5FMRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Power Rating :
2W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
36.5Ohms
Power (Watts) :
2W
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S36R5FMRSL
Vishay / Dale RWR80S36R5FMRSL
36.5Ohms, 2W, Wirewound,