RWR80S2940FRBSL
Mfr.Part #
RWR80S2940FRBSL
Description
RES 294 OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance :
294Ohms
Power Rating :
2W
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80S2940FRBSL
Vishay / Dale RWR80S2940FRBSL
294Ohms, 2W, Wirewound,