RWR80S20R0FRS73
Mfr.Part #
RWR80S20R0FRS73
Description
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
20Ohms
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Power Rating :
2W
Published :
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RWR80S20R0FRS73
Vishay / Dale RWR80S20R0FRS73
Through Hole 20Ohms, 2W, Wirewound,