RWR80S1871FRB12
Mfr.Part #
RWR80S1871FRB12
Description
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.87kOhm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Composition :
Wirewound
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Working Voltage :
61.1555V
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
2.39mm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR80S1871FRB12
Vishay / Dale RWR80S1871FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.87kOhm, Wirewound,