RWR80S1800FRS73
Mfr.Part #
RWR80S1800FRS73
Description
RES 180 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
10.3124mm
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2W
Resistance :
180Ohms
Max Power Dissipation :
2W
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR80S1800FRS73
Vishay / Dale RWR80S1800FRS73
Through Hole 180Ohms, 2W, Wirewound,