RWR80S1741FSB12
Mfr.Part #
RWR80S1741FSB12
Description
RES 1.74K OHM 2W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
1.74kOhms
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80S1741FSB12
Vishay / Dale RWR80S1741FSB12
Through Hole 1.74kOhms, 2W, Wirewound,