RWR80S1561BSB12
Mfr.Part #
RWR80S1561BSB12
Description
RES 1.56K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
2W
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Resistance :
1.56kOhms
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S1561BSB12
Vishay / Dale RWR80S1561BSB12
1.56kOhms, 2W, Wirewound,