RWR80S1541BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S1541BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.54K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Length :
10.3124mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
1.54kOhms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S1541BSB12
Vishay / Dale RWR80S1541BSB12
1.54kOhms, 2W, Wirewound,