RWR80S1500FPS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S1500FPS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
10.3124mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Resistance :
150Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
P (0.1%)
Diameter :
2.39mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package / Case :
Width :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR80S1500FPS73
Vishay / Dale RWR80S1500FPS73
Through Hole 150Ohms, 2W, Wirewound,