RWR80S1000FMB12
Mfr.Part #
RWR80S1000FMB12
Description
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.39mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
JESD-609 Code :
e0
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
2W
Failure Rate :
M (1%)
Packaging :
Bulk
Resistance :
100Ohm
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Pbfree Code :
No
Datasheets
RWR80S1000FMB12
Vishay / Dale RWR80S1000FMB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, Wirewound,